Insight — R.I.P. Persona

Wissenberk
2 min readOct 12, 2021

Asi to znáte — popíšeme si personu, uděláme segmentaci, vydefinujeme si zákazníka… Standardní úkony při většině marketingových úkolů, kdy je třeba inženýrovat trh. Jenže poslední dobou máme intenzivní pocit, že se to celé nějak zvrtlo. Nejen že se z toho inženýrování trhu stalo naprosto zbytečné obrázkování, ale i ty persony/segmenty se nám nějak vyprázdnily ve svém chápání a používání.

Problémem je totiž ČLOVĚK a jeho neochota nechat se kategorizovat, narvat do krabičky. Na každém jednom z nás totiž život vybrušuje další facetu, tak jako brusič na diamantu. Jsme vlastně takový neustále vybrušovaný (a tím na hodnotě získávající) diamant. Každý máme své facets, některé jsou podobné, jiné naprosto originální. Jsme předsvědčeni, náš život je jedinečný a jenom náš, takže chceme vidět jen ty pro nás specifické facets a ty společné neuznávat…

Co to znamená pro Persony/Segmenty?

Měli bychom zapomenout na to jsou definitní kategorizace. Co tím myslíme? Velmi často (ne-li stále) si personu/segment představujeme jako vysoustruženého člověka. Jenže tak to bohudík není. Když půjdete důsledně hledat personu/segment do reality, naleznete překvapivě málo zástupců. Tak proč se pro ně designuje nebo na ně cílí, že?

V našem přístupu se snažíme daleko víc o něco, čemu bych řekl “multiface” přístup. Každý z nás je v několika personách, v různých segmentech. To která faceta našich osobních životů nás přihlásí k jakému segmentu je pouze a jenom záležitostí nabídky, našich konkrétních situačních kontextů a naší hodnotové orientace. Ano, je to těžké na uchopení, pochopení a využití.
Ale chcete-li dělat understanding správně, jiné cesty není. A tak se rozlučme se slovy jako persona nebo segment a pojďme designovat pro lidi:-)

--

--

Wissenberk
0 Followers

Přes 20 let se snažíme přinášet novou perspektivu na staré problémy byznysu díky empatickému pochopení zákazníků a trhů. Tím vytváříme hodnotu pro naše Klienty.