Insight — Češi a slevy
Slevy, slevičky… fenomén (asi nejen) Česka. A na slevy navázané další aktivity — pseudoBlackFriday (z pátku se nám stal týden), sezónní výprodeje, letákové akce, cashbacky v bankách, kupóny… Slevy jsou všude a na všechno. Začíná to být už tak komplexní, že celou tuhle oblast hlídá AI, aby náhodou někde nebyl někdo dražší než jiný. Chudáci značky, které prodávají přes 80% v promocích…
A co na to Češi?
Rozhovory s Čechy nad tímhle tématem ukazují na několik fenoménů, které stojí za to vysdílet:
1. % funguje! — % je magický symbol, který generuje pozornost. Ukázat někde % znamená, že vyvoláte potřebu alespoň se nad daným obchodem a jeho sortimentem zamyslet.
2. kolik %? — číslo před % je důležitý. Jakmile jde o jednotky, tak ale ztrácíme zájem. Nějak jsme se naučili, že za -10% to zase “tak moc nepotřebuju” (to “to” ale obvykle nepotřebuju;-)
3. Teď za XX Kč — super věc! Obzvláště v letácích. Nakoupím, co se mi do spíže vejde, protože to bych byl blbej, kdybych to kupoval za starou cenu. Sami výrobci/obchodníci mi říkají, že tahle nová, nižší cena je přece správná a že ten rozdíl mezi starou a novou byl jen jejich “neomalený” zisk.
Je to asi takový náš národní sport “vyzrát na systém” nebo “očurat to”.
4. Už néééé — přibývá lidí, kteří jsou ke slevám indiferentní (teda aspoň z části). Jsou už tak moc zahlcení slevama všude a na všechno, že se v tom ztrácí, odmítají tomu věnovat čas… a pak litují, že koupili za plnou;–)
Bitva o každou korunu zákazníka je v plném proudu… Ano, vydělává na tom zákazník. A pak se začne pídit po tom, kolik % masa je v šunce. Absurdní!
Nechce to začít dělat jinak? Chytřeji?