ESG: problém nebo příležitost ? — insight

Wissenberk
2 min readMar 10, 2022
Tady to celé začalo: 17 sustainable development goals, OSN, září 2015

V poslední době pracujeme často na projektech, které se točí kolem ESG. Rádi bychom sdíleli naše postřehy, vhledy do tématu napříč všemi kategoriemi. Možná se Vám to může hodit, možná Vás to jen v něčem utvrdí, možná Vás to nainspiruje…

 1. Nikdo neví, co to je:-)
  Firmy se předhání ve vytváření pozic ESG manažerů a v definování ESG strategií, ale pravdou je, že většina je ztracená, moc vlastně neví, co si s tím ESG počít. A tak jde hlavně o to také ESG “mít”.
  Myslíme si, že se vůbec není za co stydět. Je to prostě snaha dělat byznys jinak, líp. Intuitivně je každému zřejmé, že ten směr je dobrý, že to, co se před lety domluvilo v OSN, je správně. A pak přichází realita současného byznysu, který je velmi často v přímém rozporu…
 2. ESG není jenom “zelenost”
  První, čeho se všichni chytají je to “E”, zkratkovitě “zelenost”, “ekologičnost”. EU je v tom přeborník se svým “Green dealem” (nic proti němu!). Bohužel právě Green deal hodně firem nasměroval k tomu Environmental… “E” je fajn pro výrobní firmy — tam se vždy nechá najít něco, co jde změnit a být víc “E”.
  Ve službách je to složitější. Tam si ESG manažeři s “E” moc nevystačí a dokud nepochopí, že příležitost je ve zbylých dvou písmenech, trčí v paralýze a “snaží se šetřit papír” (nic pro tomu!)
 3. “S” je právě teď ohromnou příležitostí
  “Social” dimenze představuje ve věku extrémní polarizace společnosti skoro nekonečnou příležitost, kde se může hodně firem angažovat. Možná se nám to z poměrně rovnostářského Česka nezdá, ale i diverzita, rovnost a začlenění jsou fenomény, na které je možné se soustředit a “výrábět lepší svět”. Každá firma je plná výzev v této oblasti — ať už uvnitř nebo směrem ke svým zákazníků.
 4. “G” teprve příležitostí bude
  Jsme přesvědčeni, že Governance začne být v digitální době ohromným tématem. Správa (osobních) dat a jejich nakládání s nimi… Ne, nejde o GDPR, jde o vlastnictví data, o změnu byznys modelů nad toky a zdroji dat. Jde to o, aby každý jeden z nás mohl získávat větší hodnotu z dat, která generuje. Aby to šlo, musí byznysy redesignovat svůj přístup, svoje produkty, svoje byznys modely… To bude opravdu velké!

Jsme rádi, že ESG se pomalu ale jistě dostává i do české kotliny. A jsme hrdí na to, že jsme schopni byznysům pomoct najít v této oblasti novou hodnotu.

--

--

Wissenberk
0 Followers

Přes 20 let se snažíme přinášet novou perspektivu na staré problémy byznysu díky empatickému pochopení zákazníků a trhů. Tím vytváříme hodnotu pro naše Klienty.